Wyobraź sobie, że spodobała Ci się koszulka. Ma ładny krój i przede wszystkim kolor, który jakoś tak od razu wpadł Ci w oko. Kupujesz, przychodzisz do domu, mierzysz i… I okazuje się, że wyglądasz w niej nie tak jak sobie to wyobrażałaś. Kolor wyglądał dobrze w sklepie, ale na Tobie już niekoniecznie… Patrzysz w lustro i dostrzegasz, że wyglądasz blado, smutno, albo przeciwnie, że kolor jest jednak zbyt krzykliwy i za bardzo zwraca uwagę. Znasz to uczucie?

Dobór kolorów często pozostawiamy swoim upodobaniom. To oczywiście słuszne, bo każdy z nas ma swój gust. Jednak kolory mogą wpłynąć na to jak wyglądamy - pomóc lub zaszkodzić naszej urodzie. Czy wiesz na przykład o tym, że barwy sąsiadujące bezpośrednio z naszą twarzą, mogą nas odmłodzić lub dodać nam lat? To nie wszystko! Kolor może sprawić że będziemy wyglądać promiennie i zdrowo albo może nas przytłoczyć, przez co nasze cienie pod oczami i niedoskonałości cery będą dużo bardziej widoczne. Co to oznacza dla konsumenta? To, że wybierając kolor górnej części garderoby, warto kierować się czymś więcej niż tylko swoim gustem.

Pewnie obił Ci się gdzieś o uszy temat analizy kolorystycznej. Międzynarodowa analiza kolorystyczna wyróżnia 12 typów urody, uwzględniając przy tym temperaturę (ciepłą lub zimną), kontrast (czyli stopień nasycenia) i walor (czyli to, czy dana uroda ma ciemne czy jasne cechy). Dobór kolorów według takiej analizy sprawia, że wydobywamy z siebie maksimum piękna. Jak to zatem wygląda w praktyce i jak w związku z tym wybrać odpowiedni T-shirt?

Najlepiej poznaj swój typ kolorystyczny i podczas zakupów kieruj się następującymi zasadami:

Jeśli jesteś typem jasnym (czyli jasną wiosną lub jasnym latem), to najlepsze będą dla Ciebie koszulki najjaśniejsze – np. białe i pastelowe. One będą współgrać z Twoją jasną cerą, jasnymi włosami i delikatną oprawą oczu oraz sprawią, że cera będzie wyglądać młodo. Unikaj z kolei odcieni najciemniejszych i tych mocno nasyconych, one przytłoczą Twoją twarz i mogą w widoczny sposób podkreślić niedoskonałości.

Jeśli jesteś typem ciemnym (ciemną zimą lub ciemną jesienią) to wybieraj ciemne wersje kolorystyczne, żeby podkreślić swoje mocne cechy urody. Sprawdzi się m.in. czerń, granat, bordo czy butelkowa zieleń. Oczywiście inne kolory również wchodzą w grę, byle by w ciemnej odsłonie pasującej do Twoich ciemnych włosów, ciemnych oczu wraz z ich oprawą oraz cerą o ciemniejszej karnacji. Typ ciemny lepiej znosi kolory jasne, niż jasny ciemne, ale jeżeli chcesz, by kolor koszulki nie zdominował Ciebie w danej stylizacji, to postaw na barwy ciemne.

Dla typów zimnych (chłodnej zimy i chłodnego lata) najistotniejsze jest, by wybierać T-shirty o zimnej temperaturze. Mogą być zarówno jasne jak i ciemne, ale koniecznie zimne, czyli takie, jak w zasadzie każda z cech twarzy typu zimnego: tęczówka, włosy, usta, cera itd. Sprawdzą się wszelkie niebieskości, granaty, fiolety i śnieżna biel. Czerwień wyłącznie w wersji chłodnej maliny. Pastelowe odcienie również będą ok. Najgorsze co może zrobić dla siebie osoba o typie zimnym, to ubrać się w ciepły i do tego wyrazisty kolor. Można w ten sposób dodać sobie lat i sprawić, że na pierwszy rzut oka, coś w stylizacji będzie nie tak jak trzeba.

Dla typów ciepłych (ciepłej wiosny i ciepłej jesieni) najważniejsza jest oczywiście ciepła temperatura. Tutaj sprawdzą się kolory najcieplejsze typu żółć, pomarańcz, brąz, jasna zieleń, czerwień. Inne kolory w swojej ciepłej wersji temperaturowej również są wskazane np. morski jako jeden z cieplejszych odcieni niebieskiego. Typ ciepły dobrze wygląda także w bieli, ale zdecydowanie lepiej w tej złamanej w stronę śmietanki, niż tej śnieżnej. Jeżeli masz ciepły odcień włosów, tęczówki, ust i cery, która ma też skłonność do piegów, to unikaj odcieni zimnych, a stawiaj na te ciepłe - zarówno mniej jak i bardziej nasycone.

Typy zgaszone (zgaszone lato i zgaszona jesień) najlepiej wyglądają w odcieniach stonowanych. Uroda takich osób może mieć mieszaną temperaturę, ale cechuje się harmonią: zgaszony kolor tęczówki oraz ust, często „mysie” włosy, oprawa oka wyraźna, ale nie zbyt ciemna. W tym przypadku warto postawić na koszulki w odcieniach szarości, beżu i cappuccino, czy brudnego różu. Zgaszone niebieskości, fiolety i zielenie również mogą okazać się dobrym wyborem. Unikaj natomiast barw bardzo nasyconych i ciemnych, bo one mogą mocno przytłoczyć urodę i dodać jej lat.

Z kolei typy kontrastowe (kontrastowa zima i kontrastowa wiosna) najkorzystniej prezentują się w barwach o mocnym nasyceniu. Świetnie sprawdzą się czerwień, amarant, indygo, intensywna zieleń czy też mocny fiolet. Sprawdzą się wszystkie kolory widoczne z daleka i tworzące mocny kontrast, tak jak cechy tej urody, czyli mocno nasycony kolor tęczówki i ust, mocna oprawa oka odznaczająca się bardzo wyraźnie na tle jasnej cery i do tego zazwyczaj ciemne włosy. Ta uroda natomiast gaśnie w kolorach zgaszonych, które odbierają jej świeżość, dlatego w tym wypadku, lepiej unikać wszelkich przyszarzałych odcieni w sąsiedztwie twarzy.

Myślę, że teraz już widzisz wyraźnie, że kolor w stylizacji ma ogromne znaczenie. Określenie typu urody wcale nie należy do łatwych i warto w tym celu skorzystać z pomocy kolorysty. Kierując się jednak powyższymi podpowiedziami będziesz mogła już nabrać sporego rozeznania w tej dziedzinie i dokonywać trafnych wyborów zakupowych. Korzystaj z nich szczególnie przy wyborze do swojej szafy odzieży basicowej, takiej jak koszulki i topy, i ciesz się udanymi zakupami.

Dorota Pilch
Osobista stylistka i kolorystka online
@swiadoma_szafa